X

17
پلی یورتان در بخش ساختمان

پلی یورتان به دلیل داشتن خواص و ویژگی‌های انحصاری آن در جهان سالیان طولانی است که در صنایع برودتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهمترین ویژگی‌های پلی یورتان در زمینه عایق‌

  1. ‌روش‌های متنوع در اجرا‌: تزریق فوم‌، اسپری و قطعات پیش ساخته‌.
  2. ‌دانسیته‌های متنوع پلی یورتان‌: دانسیته ۲۵ الی ۱۲۰۰ كیلوگرم‌، كه دانسیته مورد استفاده در پخش عایق‌ها بین ۳۰ تا ۶۰ كیلو متر بر متر مكعب است.
  3. ‌دوام در مقابل عوامل جوی نامحدود است.
  4. ‌عدم جذب آب و رطوبت‌: پلی یورتان خصوصاً در بخش‌های كه مساله جذب رطوبت در آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است‌. با میزان جذب رطوبت بسیار كم آن هم صرفاً در سطح خارجی سلول‌های مربوط به عنوان بهترین عایق شناخته شده است .
  5. خواص Excusing یا خود خاموش شوند‌: پلی یورتان به عنوان یك ماده شیمیایی در مقابل آتش آسیب پذیر است ولی خود سوز نبوده و در صورت قطع منشاء آتش سوزی‌، خودبه خود خاموش می‌شود‌، ‌با افزودن مواد مخصوص می‌توان از اشتعال آن نیز جلوگیری نمود.
  6. مقاوم در برابر محیط‌های اسیدی رقیق‌.
  7. عدم امكان رشد میكروارگانیزم و باكتری‌ها در عایق پلی یورتان‌.
  8. تأمین عایق صوتی بكارگیری پانل پلی یورتان با ضخامت حدوداً ۱۰ سانتی متر اختلاف شدت صدا در دو طرف پانل حدود ۳۰ دسی بل است. این مقدار ۲ برابر فوم پلی استایرن و ۴ برابر بیشتر از دیوار آجری به همان ضخامت بوده و در صورت نیاز به درجات بالاتر تخفیف صدا‌، می‌توان از پانل پورتان به صورت دوجداره استفاده نمود‌.
  9. تولید آسان و ارزان سازه‌های ایزوله‌.
  10. خواص مكانیكی بسیار عالی‌: مهمترین خواص مكانیكی عبارتند از مقاومت فشاری و خمشی جهت آزمایش مقاومت فشاری نمونه اسفنج را بین دو صفحه صاف و موازی فشرده می‌شود و نیروی وارده در تغییر شكل‌های نسبی مختلف و حداكثر ۱۰ % اندازه گیری می‌شود. مقاومت فشاری شدیداً تابع وزن مخصوص است.

[خواندن ادامه خبر...]

17
بتن غلتکی

پارامترها و مشخصات رفتاری بتن غلتکی بستگی به کیفیت مصالح مصرفی، نسبت‌های اختلاط و میزان تراکم یا تحکیم مخلوط بتن غلتکی در حین اجرا دارد. به طور کلی مشخصات و خواصی از بتن غلتکی که به کیفیت مصالح سنگ دانه‌ها بستگی دارند، نظیر خواص مکانیکی و حرارتی، مشابه خواص متناظر در بتن حجیم معمولی است. با این حال، از آنجا که خواص کیفی و اندازه سنگ دانه‌های مصرفی در بتن غلتکی، و همچنین کیفیت و روش اجرای بتن غلتکی تنوع و گستردگی بیش‌تری دارند، دامنه تغییرات خواص بتن غلتکی نسبت به بتن حجیم متعارف بیش تر است.

علاوه بر این، با توجه به روش اجرای سدهای وزنی بتن غلتکی، تعداد زیادی درز اجرایی افقی بین لایه‌های نسبتاً نازك بتن ریزی در بدنه سد ایجاد می‌شوند. نحوه آماده سازی و کنترل کیفی این درزها تاثیر تعیین کننده‌ای در نفوذپذیری و پارامترهای مقاومت برشی درزهای اجرایی مذکور دارد. وجود تعداد زیاد درزهای اجرایی بتن ریزی و متراکم نمودن مخلوط بتن غلتکی بدون اسلامپ با استفاده از غلتک، به خصوص در مخلوط بتن غلتکی با مواد سیمانی کم، محصولی را به وجود می‌آورد که بسیاری از خواص آن غیرهمگن است. برای نمونه نفوذپذیری بتن غلتکی در راستای عمود بر لایه‌های بتن ریزی (راستای قائم) به میزان قابل توجهی کم تر از نفوذپذیری در راستای افقی (و در امتداد درزهای اجرایی بتن ریزی) است.

با توجه به شرایط فوق، خواص رفتاری بتن غلتکی، به خصوص مدول الاستیسیته، خزش و ظرفیت کرنش کششی،حتی الامکان باید با انجام آزمایش بر روی نمونه‌های بتن غلتکی در پروژه مورد نظر تعیین شوند. فرایند تهیه و آماده سازی نمونه‌های بتن غلتکی و انجام آزمایش ها باید به نحوی انجام پذیرند که نتایج حاصل حتی المقدور معرف ویژگی‌های واقعی مخلوط بتن غلتکی مورد استفاده در پروژه باشد.

[خواندن ادامه خبر...]

17
پوشش ‌های ضد حریق

پوشش‌های ضد حریق بر روی سازه‌ها، جهت جلوگیری از انهدام آنها در هنگام آتش سوزی استفاده می‌شود. ‌پوشش‌های ضد حریق در کل برای محافظت از سازه‌های فلزی و بتنی طراحی شده‌اند. هدف از کاربرد این پوشش‌ها آن است که، هنگام آتش سوزی در مقدار زمان معین، سازه به دمای تخریب (دمای بحرانی) نرسد. مدت زمان حافظت از سازه به ویژگی‌های آن از جمله نوع آلیاژ، شکل هندسی‌، نوع کاربری، نوع حریق احتمالی، فاصله از ایستگاه آتش نشانی و افراد در حال کار و خروج (فرار)  وابسته است. بررسی پوشش‌های مقاوم در برابر حریق، مستلزم دانش کامل در مورد آتش و اثرات دقیق آن بر روی سازه‌ها است.

[خواندن ادامه خبر...]

17
پوشش های ضد حریق پایه حلالی حجیم شونده

این محصول پایه حلالی بوده و برای حفاظت سازه های فولادی در برابر حریق بکار می رود و مناسب جهت محیطهای داخلی و خارجی ساختمان می باشد. این پوشش به هنگام قرار گرفتن در برابر حریق، پف نموده و یک فوم فشرده ضخیم روی سطح ایجاد می نماید، فوم ایجاد شده به عنوان یک لایه عایق عمل نموده و مانع از انتقال حرارت به سطح فولاد می گردد. ALCO-5002 بمنظور بالا بردن مقاومت در برابر حریق و جلوگیری از ریزش سقف ها و ستونهای فولادی و تخریب سازه در حین آتش سوزی بکار می رود.

[خواندن ادامه خبر...]

دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi