X

ایده پوشش جوان

 

درباره ی ما

شرکت ایـده پـوشش جوان فعالیت خود را در زمینه پـوشــش ضـد حریق به عنوان یکی از اولـین مجـریان آغاز نموده است و با بهره گیری از تیم های مهندسی توانمند و با اجرای پروژه های کم نظیر ساختمانی و صنعتی به عنوان یکی از شرکت های برتر در زمینه تولید، تامین و اجرای پوشش های ضد حریق شناخته شده است.

 

اهداف ما

وقتی سازه فولادی در معرض حریق قرار می گیرد، بسته به سطح و حجم فولاد، ظرف مدت زمان 15-5 دقیقه دمای فولاد به 500-470 درجه سانتیگراد می رسد. در این دما فولاد تقریبا نیمی از مقاومت خمشی خود را از دست می دهد. بسته به نوع کاربری و میزان بار بر روی فولاد، در سازه دمای بحرانی اجزای مختلف به شرح ذیل تعیین می گردد:

ستون های باربر 550 درجه سانتیگراد  

تیرهای باربر 620 درجه سانتیگراد

این بدان معناست که در صورت رسیدن دمای هر یک از المان های سازه به دمای فوق الذکر، آن جزء مقاومت تحمل بار خود را به طور کامل از دست داده و سازه فرو خواهد ریخت و موجب از دست رفتن سرمایه های کلان و مهمتر از آن به خطر افتادن جان افراد می شود.

لذا به منظور حفاظت سازه و جلوگیری از رسیدن دمای اجزای سازه به میزان فوق، روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که متداولترین آنها استفاده از سیستم های غیر عامل مقاوم در برابر حریق (Passive Fire Protection) می باشد. در این روش بخش های باربر اصلی سازه که بیشتر در معرض حریق قرار دارند با استفاده از پوشش های مقاوم در برابر حریق پوشانده می شوند، تا در صورت بروز حریق بتوانند از بالا رفتن دما و نرم شدن اجزای سازه و پیرو آن، فرو ریختن کل یا بخشی از سازه جلوگیری نمایند.

 

فعالیت های ما

شرکت ایده پوشش جوان به منظور حفظ جان و سرمایه های کشور به طور تخصصی در حوزه مشاوره، طراحی، تامین مصالح و اجرای سیستم های غیرعامل مقاوم در برابر حریق، آماده ارائه خدمات به کارفرمایان محترم می باشد.

 

شرکت های همکار 

این شرکت نماینده رسمی فروش محصولات و ارائه خدمات شرکت های Promat، LUCO LLC و EDILTECO را دارا بوده و در لیست شرکت های تایید صلاحیت شده و مجاز تامین و اجرای پوشش های ضدحریق سازمان آتش نشانی می باشد.

 

     

ایده پوشش جوان

امید است با اندکی تامل و اندیشه بتوانیم محیطی ایمن برای زندگی خویش بسازیم.

کاربرد پوشش های ضد حریق

بر اساس قوانین و دستورالعمل های سازمان آتش نشانی و نیز سایر استانداردهای داخلی مانند:

 • مبحث 3 مقررات ملی ساختمان
 • نشریه 444 مرکز تحقیقات مسکن
 • نشریه 445 مرکز تحقیقات مسکن
 • نشریه 112 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری
 • ....

می­بایست کلیه اجزای باربر سازه در ساختمان های بلند مرتبه در برابر حریق ایمن گردند.

محاسبه ضخامت

بر اساس مبحث 3 مقررات مـلی ساخـتمان مـیزان مقاومت سازه ها توسط مراجع ذیربط که متولی امر مقاوم سازی سـاختمان ها در برابر حریق می باشند (سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری) بسته به ارتفاع، نوع کاربری، وسعت سازه و نوع تصرف از 60 تا 240 دقیقه تعیین می­گردد.

پس از تعیین میزان مقاومت مورد نیاز سازه، تیم فنی-مهندسی این شرکت به بررسی دقیق تک تک المان­های سازه و نقشه های اجرایی پرداخته و با توجه به طراحی های تعریف شده در استاندارد ANSI/UL 263 اقدام به تعیین ضخامت پوشش مورد نیاز می­نمایند.

ضخامت پوشش

ضخامت پوشش بر اساس فاکتور­های شکل المان سازه مانند HP/A و W/D محاسبه می­گردد.

در واقع فاکتور­های فوق نشان دهنده سطح گیرنده حرارت در برابر حجم عبور دهنده حرارت می­باشند، بدان معنا که هر چه سطح جذب کننده حرارت (Hp) در مقایسه با حجم عبور دهنده حرارت (A) بزرگ تر باشد، در واقع توانایی ذخیره سازی انرژی حرارتی بالاتر بوده و در نتیجه سازه بیشتر مستعد گرم شدن و به تبع آن نرم شدگی می­باشد.

در نتیجه هر چـه میـزان فـاکـتور Hp/A بالاتر باشـد، سازه به مـیزان بیشتری باید در مقابل حـریق مقاوم گردد، لـذا می­بایست ضخامت بیشتری از پوشش، بر روی سازه اعمال گردد.

حریق

هنگام شروع آتش سوزی (رشد) حرارت از مرکز آتش شروع و باعث مشتعل شدن مواد دیگر (Growth Period) و افزایش سریع دما (Flash Over) می گردد. در مرحله توسعه حریق (Developed Period) آتش کلیه مواد سوختنی را در بر می گیرد و دما به 1000 درجه سانتی گراد خواهد رسید. پس از سوختن بیشتر مواد سوختنی، ابعاد حریق کاهش یافته و از دمای حریق کاسته می شود و به 920 درجه سانتگراد افت می نماید(Decay Period). در هر دو مرحله توسعه حریق و مرحله فروکش امکان فرو ریختن سازه وجود دارد.

 

انواع حریق

 • حریق سلولزی

این حریق ناشی از سوختن محصولات سلولزی نظیر چوب، الوار، کاغذ و ... می باشد. در این نوع حریق دما در مدت کمتر از 10 دقیقه به 600 درجه سانتی گراد می رسد و با گذشت 120 دقیقه دما به حدود 1000 درجه سانتی گراد می رسد.

 • حریق هیدروکربنی

این حریق ناشی از سوخت های هیدروکربنی و ترکیبات شیمیایی می باشد که عمدتاً در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انبار های مواد شیمیایی و مراکز صنعتی رخ می دهد. دما در مدت کمتر از 10 دقیقه به بیش از 1000 درجه سانتی گراد می¬رسد. لازم بذکر است حریق سلولزی در مقایسه با حریق هیدروکربنی آرام تر به نقطه توسعه می رسد، اما فروکش نمودن این نوع حریق نسبت به حریق هیدروکربنی نیاز به زمان بیشتری دارد.

انواع سازه ها

 

 • سازه های فلزی
  فولاد ساختمانی باربر نقطه حرارت خمش 470-500 درجه سانتی گراد دارد و حدود نیمی از مقاومت خود را در دمای 500-550 درجه سانتی گراد از دست می دهد از این رو در مقابل حریق بسیار آسیب پذیر است که عمدتاً نیاز به مقاوم سازی در مقابل حریق می باشد، طبق جدول ISO834 و BS476 فلز آهن در زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 470 درجه سانتی گراد می رسد که نقطه خمش فلز آهن می باشد.

 

 • سازه های بتونی
  در این سازه ها مقاومت مکانیکی بتون در مقابل حرارت پس از دمای 200 درجه سانتی گراد به شدت کاهش می یابد و با افزایش دما تا 500 درجه سانتی گراد، این مقاومت به 50 درصد مقدار اولیه کاهش می یابد. همچنین بر اثر تبخیر آب متبلور موجود، بتون متلاشی خواهد شد و بدین ترتیب سازه تخریب می گردد و خسارات جبران ناپذیری را به همراه دارد .

بر اساس قوانین و دستورالعمل های سازمان آتش نشانی و نیز سایر استانداردهای داخلی مانند: مبحث 3 مقررات ملی ساختمان , نشریه 444 مرکز تحقیقات مسکن , نشریه 445 مرکز تحقیقات مسکن  , نشریه 112 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ....می بایست کلیه اجزای باربر سازه در ساختمان های بلند مرتبه در برابر حریق ایمن گردند.
می بایست کلیه اجزای باربر سازه در ساختمان های بلند مرتبه در برابر حریق ایمن گردند. از موارد کاربرد این پوشش ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

ساختمان های مسکونی

 

مراکز صنعتی

 

مراکز تجاری و اداری

 

پارکینگ­های طبقاتی

 

 
دات نت نیوک فارسی - دی ان ان فارسی - DnnExpert - DNN Farsi - DotNetNuke Farsi